Oroszország két híres foglya: Furgal és Navalnij
A mai Oroszországról mindenkinek Vlagyimir Putyin jut eszébe, és az ő megingathatatlan hatalma. Ugyanakkor a „kifogástalan” rendszerben mindig feltűnik egy-egy olyan ellenzéki személy, aki mellett a meglévő orosz ellenzékiek fel tudnak sorakozni. Ilyen jelenleg Szergej Furgal, Habarovszki volt kormányzója, és persze Alekszej Navalnij.
Oroszországot több mint két évtizede vezető Putyin rendszere „egyszerű és nagyszerű”. A teljes hatalom kiépítése óta olyan emberekkel veszi körbe magát, akik elfogadják az autokrata vezetőt és módszereit, és amennyiben a hűségük megkérdőjelezhető, leváltja őket. Az orosz elnök minden bizonnyal olyan próbáknak teszi ki a fontos pozícióra kiszemelt hivatalnokokat, hogy azok a teljes lojalitásukról tanúbizonyságot tehetnek, és esetleges leváltásuk esetén sem mernek egy az egyben a hatalom ellen felszólalni.
Egy-két kivétel persze van, és ők az orosz ellenzékben is szerepet vállalnak.
Putyin másik pillére a hatalom megtartásához is már jól bevált módszereken alapul:
a „rend” fenntartása bármi áron, és az ellenzék csápjainak folyamatos levágása.
A kormányellenes akciókat még csírájában folytatják el, a médiában szinte teljes egyeduralma van az államnak, és ha egy-egy kiemelkedő személy feltűnik az ellenzék oldalán akár regionális, akár országos szinten, igyekeznek elhallgattatni. A legtöbb esetben a szokásos fenyegetések is elérhetik a céljukat,
de a legkeményebbekre is van egy módszer: a börtön.
Furgal
A regionális szinten megerősödő Habarovszki akkori kormányzóját, Szergej Furgalt 2020. július 9-én tartóztatták le, és a fővárosban állították bíróság elé. A vádak erősen megkérdőjelezhetőek, hiszen egy 15 évvel ezelőtti gyilkossággal vádolták meg, amiben már egyszer felmentették. A váratlan letartóztatás tízezreket vitt ki az utcára, óriási felháborodást keltett a régióban, és hónapokon keresztül tüntettek a kormányzó mellett, de közben folytak a rendőri vegzálások, többek között Furgal fiát is többször letartóztatták.
A hatalom nem adta be a derekát, és az idő Putyinéknak dolgozott.
A tüntetések egyre zsugorodtak, majd teljesen elhalkultak a kritikus hangok, a volt kormányzó pedig rács mögött magányosan várja az orosz igazságszolgáltatás döntését. Február elején lezárták a nyomozást, és a vád szerint üzleti megfontolásból követte el a bűncselekményeket. Július 8-ig meghosszabbították a fogva tartását,
de minden bizonnyal a bebörtönzésének egy éves évfordulóján nem fogják kiengedni.
Navalnij
Az országos szinten is jól ismert ellenzéki blogger Alekszej Navanij egy kémsztori kellős közepén találta magát, amikor a szokásos rendőrségi megfigyelések után szintet lépett a hatalom, és
a titkosszolgálat méreggel próbálta eltenni lábalól.
A külföldre menekülő, és ott felgyógyuló Navalnij hazatért, és egyből le is tartóztatták. A tárgyalása nagy nyilvánosságot a kapott a világsajtóban is, azonban az orosz „rendszeren kívüli ellenzék” (nyeszisztyemnaja oppozicija) egyik vezéralakja végül három év letöltendő börtönbüntetést kapott.
A történtek után az EU és az USA is szankciókat fogalmazott meg Oroszországgal szemben.
Az emberi jogok tiszteletben tartására nagyon nehéz lesz rávenni Moszkvát, és csak akkor van erre egy szikrányi esély is, ha az Európai Unió tagállamai összefognak, és együttesen állnak ki azokért a bebörtönzött emberekért, akiknek csak az volt a bűnük, hogy felemelték a szavukat az elnyomó rendszer ellen.
Ezzel nincs vége
A moszkvai ügyészség április végén kezdeményezte három, Navalnijhoz köthető szervezetek szélsőségessé minősítését. Erre rímel, tegnap a hvg írt arról, az orosz parlament várhatóan elfogad egy olyan törtvényt, ami kimondja, hogy a szélsőségesek ne indulhassanak a választáson. Ez azt jelenti, hogy erős és ismert ellenzéki vezetők még a rajtvonalra sem fognak tudni felállni.
Érdemes elolvasniA csehek szövetségesei támogatják az orosz diplomaták kitiltását, Moszkva tiltakozik
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon